איורים מקוריים

איורים מקוריים בבית ההוצאה קדימה

סיפורו של איור

האיור משקף את אידיאל היופי – מציאות פנטסטית שלפתע קמה לתחייה ו'מדברת' איתנו. בספרי ילדים ונוער האיור הוא מרכיב מהותי, שכן הוא מסייע בפיתוח הדמיון ובפיתוח החשיבה־בדימויים – כְּשָׁרים שאצל האנשים המבוגרים כבר מגובשים. פעמים רבות, דווקא האיורים הם אלה שנחקקים בזכרוננו ושאותם אנו זוכרים גם שנים רבות לאחר קריאת הטקסט. יתרה מזאת, האיורים שאנו פוגשים בספרים כילדים מפתחים אצלנו טעם אסתטי שיבוא לידי ביטוי מאוחר יותר, כמבוגרים, בכל תחומי החיים.
האיור מסייע לקורא הצעיר להתמקד. למשל, השמלות שלובשות אחיותיה של סינדרלה, בגִרסותיה השונות, מאוירות תמיד ביחס בינארי לשמלת הנשף המפוארת של סינדרלה עצמה, ובכך הן ממקדות את תשומת הלב של הקורא הצעיר בסינדרלה ולא באחיותיה.
הצבעים באיורים חייבים להיות מותאמים בצורה מוחלטת לסוּזֶ'ט (הרצף העלילתי). באופן זה, למשל, המאייר ידגיש בצבע נועז את המוטיב הבולט ביותר ביצירה הספרותית, והדבר יסייע לקורא הצעיר לקלוט באופן כמעט אינטואיטיבי קשרים של תוכן ביצירה.
האיור הטוב צריך להיות מידתי ולשאוף לכך שהקורא הצעיר יזהה את עצמו בתוכו. זו אינה משימה פשוטה כלל, מאחר שלעיתים מדובר ביצירה ספרותית הכתובה בז'אנר גרוטסקי, שמחייב התייחסות של גרוטסקה באיורים עצמם. בתנאים כאלה המאייר המקצועי ימצא את הדרך לגלם יופי גם בעיוות וגם בכיעור.
בהוצאת קדימה אנו משקיעים מאמצים רבים כדי להביא לקוראינו את החוויה הייחודית הזאת, שצועדת יד ביד עם תרגומי המופת שלנו. כל הספרים של קדימה מאוירים מחדש על ידי גדולי המאיירים בתחום האילוסטרציה והאנימציה. יתרה מזאת, הספרים של קדימה מאוירים ביד, ולא באמצעות תוכנת מחשב: תחילה הם מופיעים כציורים של ממש, ורק בשלב מאוחר יותר הם הופכים לתמונות בספרים.

ד"ר איסָנה גולדין